Заказ обратного звонка

В настоящее время наш рабочий день закончен. Оставьте свой телефон и мы перезвоним в удобное для вас время!

Заказ обратного звонка

Ваш заявка принята. Ожидайте звонка.

Контакти

+38 (050) 0335141

yurradnik2012@gmail.com

Види послуг

Зміна прізвища при вступі у шлюб є одним з найактуальніших питань серед молодят. Незважаючи на те, що українське законодавство передбачає право на вибір прізвища при реєстрації шлюбу (ст. 35 Сімейного кодексу), будь то залишення дошлюбного прізвища або складання подвійного, більшість наречених все ж переходить на прізвище чоловіка. Втім, деякі чоловіки після одруження беруть прізвище дружини, законодавством це не забороняється.

Сімейний юрист, сімейний адвокат, адвокат по сімейних справах
Які документи підлягають обміну після заміжжя?

За загальним правилом, при зміні прізвища (після вступу в шлюб або з інших причин) необхідно провести заміну документів, пов’язаних з особистістю громадянина. При цьому, для оновлення деяких паперів законодавець встановив обов’язковий термін, пропуск якого загрожує штрафом. Отже, обов’язковому обміну підлягають наступні документи:

 • український паспорт
 • ідентифікаційний код (ІПН)
 • паспорт для виїзду за кордон
 • водійське посвідчення (права)

Крім вищевказаного списку, є ряд документів, в які теж необхідно внести зміни:

 • трудова книжка
 • дані в реєстрі виборців
 • дисконтні та членські карти
 • медичні картки і страховий поліс
 • реєстрація та страхування автомобіля
 • банківські договори, картки та рахунки
 • заповіт і реєстраційні документи підприємця
 • студентський, читацький квитки і залікова книжка

Заміна паспорта при зміні прізвища після заміжжя

Зміна паспорта після заміжжя (одруження) є обов’язковою процедурою у разі зміни прізвища у шлюбі. Незважаючи на існуючу в народі думка щодо тривалості та важкості процесу обміну паспорта громадянина України, все набагато простіше, ніж здається на перший погляд. На сьогоднішній день порядок заміни паспорта, кількість необхідних документів, терміни їх подання та обробки строго регламентовані на законодавчому рівні.

Як і де поміняти паспорт після одруження?

Процедура заміни українського паспорта мало чим відрізняється від його первинного отримання. Послуги з обміну паспортів надають відділи Державної міграційної служби України (ДМС), в т.ч. Центри надання адмінпослуг. Адреси, телефони і графік прийому — на сайті установ.

Зверніть увагу, що з 01.10.2016 року в Україні припинили видачу паспортів у вигляді книжечки. Згідно з міжнародними стандартами паспорт громадянина України виготовляється у форматі пластикової ID-картки. Термін дії нового паспорта становить 10 років.

Який термін заміни паспорта після реєстрації шлюбу?

Термін, відведений українським законодавством для обміну національного паспорта при зміні прізвища обумовленої заміжжям (одруженням), становить 1 місяць з дати укладення шлюбу (п. 24 гл. 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).

Недотримання встановлених строків тягне за собою неможливість здійснення юридичних дій (укладати договори, оформляти доручення, приймати спадщину, здійснювати банківські операції). Крім того, згідно зі ст. 197 Кодексу про адміністративні правопорушення, використання недійсного паспорта або проживання без нього передбачає накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн.).

Проте, варто відразу зазначити, що часові рамки на зміну паспорта встановлені не тільки для громадян України, а й для посадових осіб, уповноважених проводити його заміну. Так, відповідно до пункту 12 Постанови ВРУ «Про затвердження положень про паспорт громадянина України», видача та обмін паспорта проводиться в місячний термін за місцем постійного проживання. Строк виготовлення нового документа обчислюється з дня прийняття всіх необхідних документів.

Які документи потрібні для заміни паспорта?

При одруженні і зміні прізвища для обміну паспорта потрібен наступний перелік документів:

 • заява про видачу паспорта
 • паспорт, що підлягає обміну
 • свідоцтво про реєстрацію шлюбу
 • 2-3 фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см

У ряді випадків може знадобитися додатковий пакет документів, що включає в себе:

 • військовий квиток (для військовозобов’язаного заявника)
 • свідоцтва про народження дітей, які не досягли 14 років
 • документи, що підтверджують реєстрацію за місцем проживання

Заміна ІПН при зміні прізвища після одруження

Ідентифікаційний номер платника податків присвоюється людині раз і назавжди і не змінюється ні за яких обставин. Тому під заміною ІПН при зміні прізвища мається на увазі видача нового Свідоцтва про постановку на податковий облік, тобто старий номер запишуть на нове прізвище.

Як і де поміняти ІПН при зміні прізвища?

Процедура заміни картки платника податків здійснюється державними податковими інспекції (ДПІ) за місцем проживання, отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об’єкта оподаткування, а також головним управлінням державної фіскальної служби в областях та м.Києві. Процес обміну ідентифікаційного коду займає мінімум часу, термін видачі довідки про присвоєння ІПН становить 5 р.д.

Які документи потрібні для заміни ІПН?

Відповідно до українського законодавства порядок обміну ідентифікаційного номера платника податків (ІПН) передбачає подачу наступних документів:

 • заява за формою 5ДР
 • оригінал довідки ІПН (форма № 1ДР)
 • український паспорт (оригінал і копія)
 • свідоцтво про шлюб (оригінал + копія)

Зверніть увагу, що заміна ідентифікаційного коду проводиться після обміну паспорта.

Заміна закордонного паспорта при зміні прізвища після одруження

Згідно з чинним законодавством України, закордонний паспорт засвідчує особу громадянина за межами рідної країни. Таким чином, при зміні (з будь-яких причин) особистих даних повинен здійснюватися обмін паспорта для виїзду за кордон.

Як і де обміняти закордонний паспорт?

Обмін паспорта для виїзду за кордон у зв’язку зі зміною інформації, внесеної в нього (в тому числі зміна прізвища, імені, по батькові), здійснюється підрозділами ДМС в порядку, встановленому для його оформлення (Постанова Кабінету Міністрів України № 152 від 07.05. 2014 «Про порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення»).

Строк заміни закордонного паспорта після зміни прізвища становить 1 місяць. Документи для обміну паспорта для виїзду за кордон можуть подаватися в день подачі документів для обміну паспорта громадянина України. При цьому закордонний паспорт визнається не дійсним у разі:

 • неподання документів для обміну закордонного паспорта одночасно з наданням документів на заміну національного паспорта — Державна міграційна служба визнає паспорт для виїзду за кордон недійсним, про що протягом доби інформує Держприкордонслужбу і українське бюро
 • неподання протягом місяця з дати зміни інформації, внесеної до паспорта громадянина України, документів для обміну закордонного паспорта — при наявності в ДМС відомостей з Держреєстру актів цивільного стану про реєстрацію шлюбу
Які документи потрібні для заміни закордонного паспорта?

Відповідно до п. 30 Постанови Кабміну «Про порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення» для зміни закордонного паспорта у 2018 році необхідно подати такий перелік документів:

 • заяву-анкету
 • свідоцтво про вступ у шлюб
 • паспорт громадянина України
 • закордонний паспорт, що підлягає обміну
 • документ про здійснення встановлених законодавством платежів

Більш детальна інформація про процедуру переоформлення, вартість і терміни виготовлення нового паспорта для виїзду за кордон, наведена в статті про отримання загранпаспорту.

Заміна прав при зміні прізвища після вступу в шлюб

Часто задають питання: «Чи потрібно в Україні міняти права при зміні прізвища?». Відповідь на це питання досить неоднозначна. Обов’язок заміни водійського посвідчення в разі зміни прізвища існує, а ось відповідальность за несвоєчасну заміну прав відсутня. Більш того, багато жінок роками їздять з правами на старе (дівоче) прізвище, беручи з собою нотаріально завірену копію свідоцтва про шлюб. Таким чином, змінювати чи не змінювати водійські права вирішувати вам. З юридичної точки зору обмін водійського посвідчення допоможе уникнути ряду проблем, наприклад, зі страховими виплатами або оплатою штрафів.

Як і де в Україні обміняти водійські права?

Процедура заміни водійського посвідчення регламентована Постановою Кабміну № 340 від 08.05.1993 року «Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчення водія та допуску громадян до керування транспортними засобами». Оформлення, видача, повернення і обмін водійських прав проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі — сервісний центр МВС) у встановлені законодавством терміни.

Послідовність дій одержувача нових прав, в т.ч. міжнародних, включає в себе наступний алгоритм:

 • подача в сервісний центр МВС повного пакету документів
 • здійснення оплати за надання адміністративної послуги
 • отримання водійського посвідчення на нове прізвище заявника
Чи потрібно здавати іспити при заміні прав у 2018 році?

Згідно норм пункту 25 Порядку видачі посвідчення водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, обмін діючих прав проводиться без складання додаткових іспитів. При отриманні нового посвідчення водія на право керування автомобілем, старі права вилучаються.

Який перелік документів потрібен для обміну прав?

Обмін посвідчення водія у зв’язку із зміною особистих даних (прізвище, ім’я, по батькові) проводиться незалежно від зареєстрованого місця проживання (прописки) або перебування особи за умови подання таких документів:

 • паспорт або інший документ, що засвідчує особу, громадянство або спецстатус
 • водійські права, що підлягають обміну
 • копія ідентифікаційного коду
 • свідоцтво про шлюб
 • медична довідка
Яка вартість і термін заміни водійського посвідчення?

Вартість обміну в Україні посвідчення водія на право керування транспортними засобами в зв’язку зі зміною особистих даних (ПІБ) в 2018 році становить 201 гривню, термін заміни прав — 5 робочих днів з дня подачі всіх необхідних документів.

При цьому в зміні прав може бути відмовлено на таких підставах:

 • подача в сервісний центр МВС неповного пакета документів
 • заявник був позбавлений права керування транспортними засобами
 • в ході перевірки було встановлено, що заявник перебуває в розшуку

Заміна документів приватного підприємця в зв’язку зі зміною прізвища після заміжжя

Жінки, які займаються підприємницькою діяльності, повинні мати на увазі, що, перейшовши на прізвище чоловіка, крім заміни вищевказаних документів, їм необхідно пройти додаткові процедури:

Крок 1. Внесення змін до ЄДР. Для цього необхідно звернутися до держреєстратора з підготовленим пакетом документів (перелік наведено нижче):

 • заява про державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу — підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі
 • квитанція про сплату адміністративного збору в розмірі 160 грн. (0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб)

Документи можуть подаватися особисто, через поштове відділення (цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення) або в електронному вигляді через «Кабінет електронних сервісів».

Зверніть увагу, що дані про зміну прізвища ФОП вносяться в електронному вигляді і для отримання паперової виписки з ЄДР необхідно зробити запит.

Крок 2. Перереєстрація платником ПДВ. Відповідно до п. 183.15 ст. 183 Податкового кодексу України, приватним підприємцям, які змінили П.І.Б. або місце знаходження (проживання), слід пройти перереєстрацію платником ПДВ. Для цього треба подати до податкової інспекції реєстраційну заяву за формою № 1-ПДВ з позначкою «Перереєстрація». На процедуру перереєстрації жінкам відводиться 10 р.д. з дати зміни даних про платника податків.

Крок 3. Зміна ЕЦП. Складно уявити електронний документообіг без використання цифрового підпису, що засвідчує особу підписанта та підтверджує цілісність даних в електронній формі. Отже, якщо жінка — підприємець використовує у своїй діяльності ЕЦП, необхідно поміняти його на нове прізвище.

Крок 4. Відкриття нового банківського рахунку. Відповідно до п. 20.2 «Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах» № 492 від 12.11.2003 року, фізичним особам — підприємцям, які змінили П.І.Б. належить закрити поточний рахунок в банку. Відкриття рахунку на нове прізвище проводиться при подачі пакета документів, передбаченого вищевказаної інструкцією.

Корисні статті

17.11.21

Закон України "Про медіацію", що закріплено?

 
...
06.09.21

Чому ми пропонуємо медіацію для досудового вирішення спору?

Найчастіше коли
...
10.07.21

Увага!Нагадуємо про подачу інформації про структуру власності і бенефіціарів юросіб

Мінфін  затвердив положення про форму та
...
22.06.21

Послуги медіатора у нас в компанії.

Шановні клієнти та

...
22.06.21

Які правила виїзду дитини до 16 - ти років за кордон в супроводі одного з батьків?

Літо. Сезон
...
08.06.21

Ми за розумну та працюючу цифровізацію! Які послуги тепер доступні українцям у Дії?

...
02.03.21

Перевірки податковою службу бізнесу у 2021 році.

...

Координати

Ми знаходимось за адресою

вул.Соборності, 66, офіс 304-А. (3-й поверх)

Телефон:

+ 38050 033 51 41 

e-mail: 
yurradnik2012@gmail.com