+38 (050) 0335141
Зміна прізвища при вступі у шлюб є одним з найактуальніших питань серед молодят. Незважаючи на те, що українське законодавство передбачає право на вибір прізвища при реєстрації шлюбу (ст. 35 Сімейного кодексу), будь то залишення дошлюбного прізвища або складання подвійного, більшість наречених все ж переходить на прізвище чоловіка. Втім, деякі чоловіки після одруження беруть прізвище дружини, законодавством це не забороняється.
За загальним правилом, при зміні прізвища (після вступу в шлюб або з інших причин) необхідно провести заміну документів, пов’язаних з особистістю громадянина. При цьому, для оновлення деяких паперів законодавець встановив обов’язковий термін, пропуск якого загрожує штрафом. Отже, обов’язковому обміну підлягають наступні документи:
Крім вищевказаного списку, є ряд документів, в які теж необхідно внести зміни:
Зміна паспорта після заміжжя (одруження) є обов’язковою процедурою у разі зміни прізвища у шлюбі. Незважаючи на існуючу в народі думка щодо тривалості та важкості процесу обміну паспорта громадянина України, все набагато простіше, ніж здається на перший погляд. На сьогоднішній день порядок заміни паспорта, кількість необхідних документів, терміни їх подання та обробки строго регламентовані на законодавчому рівні.
Процедура заміни українського паспорта мало чим відрізняється від його первинного отримання. Послуги з обміну паспортів надають відділи Державної міграційної служби України (ДМС), в т.ч. Центри надання адмінпослуг. Адреси, телефони і графік прийому — на сайті установ.
Зверніть увагу, що з 01.10.2016 року в Україні припинили видачу паспортів у вигляді книжечки. Згідно з міжнародними стандартами паспорт громадянина України виготовляється у форматі пластикової ID-картки. Термін дії нового паспорта становить 10 років.
Термін, відведений українським законодавством для обміну національного паспорта при зміні прізвища обумовленої заміжжям (одруженням), становить 1 місяць з дати укладення шлюбу (п. 24 гл. 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).
Недотримання встановлених строків тягне за собою неможливість здійснення юридичних дій (укладати договори, оформляти доручення, приймати спадщину, здійснювати банківські операції). Крім того, згідно зі ст. 197 Кодексу про адміністративні правопорушення, використання недійсного паспорта або проживання без нього передбачає накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн.).
Проте, варто відразу зазначити, що часові рамки на зміну паспорта встановлені не тільки для громадян України, а й для посадових осіб, уповноважених проводити його заміну. Так, відповідно до пункту 12 Постанови ВРУ «Про затвердження положень про паспорт громадянина України», видача та обмін паспорта проводиться в місячний термін за місцем постійного проживання. Строк виготовлення нового документа обчислюється з дня прийняття всіх необхідних документів.
При одруженні і зміні прізвища для обміну паспорта потрібен наступний перелік документів:
У ряді випадків може знадобитися додатковий пакет документів, що включає в себе:
Ідентифікаційний номер платника податків присвоюється людині раз і назавжди і не змінюється ні за яких обставин. Тому під заміною ІПН при зміні прізвища мається на увазі видача нового Свідоцтва про постановку на податковий облік, тобто старий номер запишуть на нове прізвище.
Процедура заміни картки платника податків здійснюється державними податковими інспекції (ДПІ) за місцем проживання, отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об’єкта оподаткування, а також головним управлінням державної фіскальної служби в областях та м.Києві. Процес обміну ідентифікаційного коду займає мінімум часу, термін видачі довідки про присвоєння ІПН становить 5 р.д.
Відповідно до українського законодавства порядок обміну ідентифікаційного номера платника податків (ІПН) передбачає подачу наступних документів:
Зверніть увагу, що заміна ідентифікаційного коду проводиться після обміну паспорта.
Згідно з чинним законодавством України, закордонний паспорт засвідчує особу громадянина за межами рідної країни. Таким чином, при зміні (з будь-яких причин) особистих даних повинен здійснюватися обмін паспорта для виїзду за кордон.
Обмін паспорта для виїзду за кордон у зв’язку зі зміною інформації, внесеної в нього (в тому числі зміна прізвища, імені, по батькові), здійснюється підрозділами ДМС в порядку, встановленому для його оформлення (Постанова Кабінету Міністрів України № 152 від 07.05. 2014 «Про порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення»).
Строк заміни закордонного паспорта після зміни прізвища становить 1 місяць. Документи для обміну паспорта для виїзду за кордон можуть подаватися в день подачі документів для обміну паспорта громадянина України. При цьому закордонний паспорт визнається не дійсним у разі:
Відповідно до п. 30 Постанови Кабміну «Про порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення» для зміни закордонного паспорта у 2018 році необхідно подати такий перелік документів:
Більш детальна інформація про процедуру переоформлення, вартість і терміни виготовлення нового паспорта для виїзду за кордон, наведена в статті про отримання загранпаспорту.
Часто задають питання: «Чи потрібно в Україні міняти права при зміні прізвища?». Відповідь на це питання досить неоднозначна. Обов’язок заміни водійського посвідчення в разі зміни прізвища існує, а ось відповідальность за несвоєчасну заміну прав відсутня. Більш того, багато жінок роками їздять з правами на старе (дівоче) прізвище, беручи з собою нотаріально завірену копію свідоцтва про шлюб. Таким чином, змінювати чи не змінювати водійські права вирішувати вам. З юридичної точки зору обмін водійського посвідчення допоможе уникнути ряду проблем, наприклад, зі страховими виплатами або оплатою штрафів.
Процедура заміни водійського посвідчення регламентована Постановою Кабміну № 340 від 08.05.1993 року «Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчення водія та допуску громадян до керування транспортними засобами». Оформлення, видача, повернення і обмін водійських прав проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі — сервісний центр МВС) у встановлені законодавством терміни.
Послідовність дій одержувача нових прав, в т.ч. міжнародних, включає в себе наступний алгоритм:
Згідно норм пункту 25 Порядку видачі посвідчення водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, обмін діючих прав проводиться без складання додаткових іспитів. При отриманні нового посвідчення водія на право керування автомобілем, старі права вилучаються.
Обмін посвідчення водія у зв’язку із зміною особистих даних (прізвище, ім’я, по батькові) проводиться незалежно від зареєстрованого місця проживання (прописки) або перебування особи за умови подання таких документів:
Вартість обміну в Україні посвідчення водія на право керування транспортними засобами в зв’язку зі зміною особистих даних (ПІБ) в 2018 році становить 201 гривню, термін заміни прав — 5 робочих днів з дня подачі всіх необхідних документів.
При цьому в зміні прав може бути відмовлено на таких підставах:
Жінки, які займаються підприємницькою діяльності, повинні мати на увазі, що, перейшовши на прізвище чоловіка, крім заміни вищевказаних документів, їм необхідно пройти додаткові процедури:
Крок 1. Внесення змін до ЄДР. Для цього необхідно звернутися до держреєстратора з підготовленим пакетом документів (перелік наведено нижче):
Документи можуть подаватися особисто, через поштове відділення (цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення) або в електронному вигляді через «Кабінет електронних сервісів».
Зверніть увагу, що дані про зміну прізвища ФОП вносяться в електронному вигляді і для отримання паперової виписки з ЄДР необхідно зробити запит.
Крок 2. Перереєстрація платником ПДВ. Відповідно до п. 183.15 ст. 183 Податкового кодексу України, приватним підприємцям, які змінили П.І.Б. або місце знаходження (проживання), слід пройти перереєстрацію платником ПДВ. Для цього треба подати до податкової інспекції реєстраційну заяву за формою № 1-ПДВ з позначкою «Перереєстрація». На процедуру перереєстрації жінкам відводиться 10 р.д. з дати зміни даних про платника податків.
Крок 3. Зміна ЕЦП. Складно уявити електронний документообіг без використання цифрового підпису, що засвідчує особу підписанта та підтверджує цілісність даних в електронній формі. Отже, якщо жінка — підприємець використовує у своїй діяльності ЕЦП, необхідно поміняти його на нове прізвище.
Крок 4. Відкриття нового банківського рахунку. Відповідно до п. 20.2 «Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах» № 492 від 12.11.2003 року, фізичним особам — підприємцям, які змінили П.І.Б. належить закрити поточний рахунок в банку. Відкриття рахунку на нове прізвище проводиться при подачі пакета документів, передбаченого вищевказаної інструкцією.
вул.Соборності, 66, офіс 304-А. (3-й поверх)
+ 38050 033 51 41
e-mail:
yurradnik2012@gmail.com
Copyright © 2023 «Юридичний радник». Joomla templates powered by Sparky.